Sprawozdanie
Od marca do czerwca 2023 r. w naszej szkole był realizowany ogólnopolski projektMistrzyni Szymborska. Autorką tegoż projektu jest p. Magda Krajewska, która do jego realizacji zaprosiła wszystkie chętne szkoły. Okazją do upamiętnienia osiągnięć wybitnej Noblistki było ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej z racji 100.rocznicy urodzin Poetki.
Zasady uczestnictwa w projekcie określał regulamin (zał. nr 1), zaś nasi uczniowie z klas IV-VIII realizowali następujące działania:
- Wykonanie gazetki o Noblistce i zapoznanie się z twórczością Wisławy Szymborskiej.
Uczniowie wykonali gazetkę, która opowiadała o wydarzeniach z życia Poetki, jak i o jej twórczości. Można było przeczytać m.in. o dzieciństwie Szymborskiej- jakie książki czytała, o jej przygodzie z poezją, o relacjach z przyjaciółmi i o tym, co kryły szuflady w jej krakowskim mieszkaniu. Uczniowie z zainteresowaniem poznawali ciekawy życiorys i twórczość, za którą to otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 1996 r. Uczniowie obejrzeli też filmy o Szymborskiej i wysłuchali archiwalnych nagrań wierszy w Jej wykonaniu.
- Interpretacja wiersza Liczba Pi 14 marca w święto tej liczby.
Następnym krokiem w poznawaniu twórczości Szymborskiej było zapoznanie się z wierszem pt. Liczba Pi. Niektórzy uczniowie podjęli się niełatwego zadnia , jakim była interpretacja własna utworu. Wcześniej, na lekcji języka polskiego, została przeprowadzona analiza wiersza.
Działanie to wykonane było 14 marca - dzień nieprzypadkowy, gdyż jest to święto Liczby Pi. Odczytanie wiersza stanowiło nie lada wyzwanie, a na twarzy uczniów pojawił się uśmiech.
- ,, Nasze lepieje, moskaliki i odwódki’’- wykonanie kolaży ,,metodą Szymborskiej”.
,,Wyklejanki” – ważny obszar osobistej twórczości poetki; tworzyła je jako rodzaj wyklejanej korespondencji z przyjaciółmi. Materiały do wycinania znajdowała z tytułów gazet, różnych magazynów, starych pocztówek.
Nasi uczniowie także wykonywali własne wyklejanki. Mogli wykazać się swoją pomysłowością i kreatywnością, ,,naśladując” Poetkę.
- Przygotowanie plakatu z najpopularniejszymi cytatami Poetki- 21 marca Światowy Dzień Poezji.
W dniu poezji uczniowie klasy VI i VII wykonali plakat z najpopularniejszymi cytatami Wisławy Szymborskiej.
- ,,Wyśpiewajmy Szymborską”- uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności wokalne, a mianowicie wykonali interpretację utworu pt. Nic dwa razy. Zaprezentowali się podczas występu artystycznego na obchodach Dni Rodziny. Była to dedykacja muzyczna dla rodziców.
- ,,Szymborska jakiej nie znamy”- udział w szkolnym konkursie o Noblistce, który odbył się 31 maja 2023 r. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Poetce (życiorys i twórczość). Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce: Kowalewska Patrycja, II m. Dmochowska Natalia, Laszczkowski Antoni, III m. Gabriela Wysocka, Komosińska Wiktoria.
Zwycięzcom gratulujemy!
Realizacja powyższych działań na pewno przyczyniła się do popularyzacji twórczości Wisławy Szymborskiej wśród uczniów. Udział w projekcie zwrócił ich uwagę na życie Poetki. Mogli przekonać się, warto dążyć do realizacji marzeń, a w dobie techniki, warto wziąć do ręki książkę (Szymborska pisała na maszynie i tworzyła zapiski w notatniku), gdyż powtarzając za Noblistką, czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Dziękuję wszystkim uczniom z klas IV-VIII za zaangażowanie i udział w projekcie.S porządziła: Iwona Śniarowska
zal._nr1_regulamin_projektu__Mistrzyni_Szymborska(2).docx
zal.nr_2_dzialania_projektowe(1).docx