1. O PROJEKCIE:
Program "Matematyka - klucz na świat" jest to projekt,
- którego głównym celem jest kształcenie wśród uczniów kompetencji matematycznych, nauk przyrodniczych oraz kompetencji w zakresie wielojęzyczności. Szkoła Podstawowa im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Skarżynie weźmie w nim udział wraz z opiekunami. Podczas 12-dniowej mobilności uczniowie będą kształcić i rozwijać swoje kompetencje w szkole greckiej IEK LYDIA SCHOOL w miejscowości Katerini, która jest naszym partnerem projektu.
- celem projektu jest rozwijanie zdolności, zainteresowań, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczniów.
- projekt zakłada realizację zajęć z zakresu znajomości języka, kultury, geografii państwa greckiego
- kształcenia i utrwalania umiejętności matematycznych w zakresie logicznego myślenia, rozumowania i argumentacji, wyobraźni przestrzennej, rachunków pamięciowych.
- większość zajęć odbywać się będzie w języku angielskim co podniesie kompetencje w zakresie posługiwania się językiem obcym nowożytnym.
2. PRZYGOTOWANIE DO PROJEKTU:
Właśnie trwają przygotowania naszych uczniów do wyjazdu do Grecji w ramach programu PO-WER ponadnarodowa mobilność uczniów "Matematyka- klucz na świat".
W ramach przygotowań uczniowie biorą udział w zajęciach kulturowych, pedagogicznych, uczą się języka angielskiego i greckiego.
P.s. Im bliżej wyjazdu, tym większa ekscytacja
3. POBYT:
Za nami dłuuuuuga noc. Podróż, odprawy graniczne na granicy z Serbią i Macedonią.
Ale dla takich widoków wschodu słońca nad Macedonią warto znieść kilka niedogodności . Ruszamy dalej, już pachnie Grecją
W ramach projektu realizujemy zajęcia kulturowe i matematyczne stacjonarnie w szkole w Katerinii oraz w terenie. Podczas zajęć kształcimy kompetencje matematyczne oraz poznajemy dziedzictwo narodowe tego pięknego regionu.
k
Mijają kolejne dni naszego pobytu w Grecji, bardzo intensywnie ale też bardzo edukacyjnie. Mamy możliwość sprawdzić nasze umiejętności sportowe na tle naszych greckich kolegów oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
Zwiedzaliśmy Saloniki - drugie co do wielkości miasto Greckie położone nad Zatoką Salonicką, byliśmy w Meteorach - na masywie skał z piaskowca i zlepieńca, w okolicy miasta Kalambaka, oraz na wyspie Skiatos w zachodniej części Morza Egejskiego
Było mnóstwo atrakcji, pozytywnych wrażeń, rewelacyjna pogoda i kolejna niesamowita przygoda.
Dwa tygodnie spędzone w Grecji dały nam nowe umiejętności, nawiązały się nowe i międzynarodowe przyjaźnie Byliśmy nie tylko pilnymi uczniami, ale też podróżnikami, zwiedzając przepiękne miejsca , poznając tradycję i historię tego kraju. Przygoda i to, co zobaczyliśmy, są bezcenne
Wyjazd odbył się w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dofinansowanego w stu procentach ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Z przepięknymi wspomnieniami, dodatkową wiedzą i głową pełną wrażeń wróciliśmy cali i zdrowi do domu.
4. PODSUMOWANIE:
Od 1.06. do 30.11.2022 r. w naszej szkole realizowaliśmy projekt PO- WER Ponadnarodowa mobilność uczniów - Matematyka- klucz na świat, w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej. Uczestnikami tegoż przedsięwzięcia byli uczniowie naszej Szkoły, którzy zostali wybrani zgodnie z regulaminem rekrutacji.
Celem projektu było:
- rozwijanie zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów,
- kształcenie i utrwalanie umiejętności matematycznych w zakresie logicznego myślenia, rozumowania i argumentacji, wyobraźni przestrzennej, rachunków pamięciowych,
- podniesienie kompetencji w zakresie posługiwania się językiem obcym –językiem angielskim.
Nasza szkołą partnerską była szkoła w Katerini w Grecji. Przed wyjazdem odbyły się zajęcia przygotowawcze - językowe, kulturowe i pedagogiczne, podczas których przybliżono uczniom język, kulturę i tradycje greckie.
W wyniku działań projektowych powstała prezentacja multimedialna, plakat matematyczny ilustrujący zastosowanie procentów w życiu codziennym, filmik z zajęć, a także słownik polsko- grecki-angielski. Uczniowie opracowali grę matematyczną ułamki i procenty- matematyczny wąż , a ponadto powstały prace ilustrujące bryły przestrzenne.
9.12.2022 r. odbyło się uroczyste podsumowanie i zaprezentowanie rezultatów działań projektowych z udziałem senator RP Pani Małgorzaty Kopiczko i Burmistrza Białej Piskiej Pani Beaty Sokołowskiej.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przedstawiającej nasz pobyt: